Музей «Селянська хата» є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь і призначений для вивчення, збереження та використання пам’яток природи, матеріальної і духовної культури.

/Files/images/изображение_2022-02-02_194256.png


Головне завдання музею: розвивати творчий інтерес молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької та художньо-естетичної роботи, формувати у підростаючого покоління розуміння нерозривного зв’язку минулого, сучасного і майбутнього України.

Музей «Селянська хата» при Кашперівському ліцеї працює з 1987 року. Ініціатором його створення була Гусар Н.І. Пошукову групу очолила вчителька української мови та літератури Лісова Н.Ю. Жителі села з задоволенням передавали нашим учням свої роботи, серед яких є і вишиті штори на вікна та двері, вишиті килими, домоткані вироби. Серед експонатів музею: гончарні вироби (глечики, кухлики, макітри), дерев’яні ложки; знаряддя праці (рогач, коцюба, здирачка, список, рубль прасувальний, коромисло), а також шевська колода, прядка, праска, маслобійка, тобто речі, без яких не обходилася свого часу жодна сільська родина.

Музей розміщений на ІІ поверсі в кімнаті розміром 117 м кв. При музеї створено пошукову групу, членами якої було зібрано експонати, які зараз тут знаходяться.

Експозиції музею побудовані відповідно до головних принципів – це принцип побудови експозиції на основі наукової концепції та принципу предметності. Кожна з представлених експозицій являє собою взаємозв’язані й взаємопідпорядковані частини, які забезпечують її цілісність, пов’язаність і скоординованість, встановлюють послідовність показу. Гармонійне й ритмічне співвідношення об’ємних і плоских експонатів, уміле використання площі стін і підлоги, вдало підібрані кольори й освітлення, чітка композиція експонатів, які постійно оновлюються та доповнюються, створюють цілісне враження від музейних експозицій.

На даний час в експозиції розміщено 345 оригінальних експонатів до п’яти розділів, які знаходяться у двох залах. У першій містяться речі стародавнього побуту українсь-

кої селянської родини, у другій – матеріали з історії села Кашперівка та вироби ручної праці учнів школи та жителів села.

Перший розділ «Предмети побуту селянської родини XVIIXIX століття». Тут відтворено побутові і соціальні умови життя в селіXVIIXIX ст. Обов'язковим атрибутом в хаті була піч, застелена домотканою веретою. Відтворено куточки селянської оселі. На плиті горшки та чавуни, в яких господиня готувала їжу. Поряд низький стіл з дерев'яними ложками та глиняним посудом. Увесь одяг та найцінніші документи зберігалися в скринях. Поряд дерев'яне ліжко з вишитими подушками, простирадлами та підзором, стіл, накритий вишитою скатертиною, скриня, лави, ослінчик, колиска.

Другий розділ «Знаряддя сільськогосподарської праці» розповідає про те, якими речами користувалися в селах в давнину. Тут представлено коромисло, граблі, дошка для прання, прядка, човники, рубель, ножиці для стрижки овець, рогач, серп, праски, цебро, а також ярмо, у яке впрягали волів, та ціп, яким молотили зерно. Переважна більшість населення займалася виготовленням тканин в домашніх умовах. Серед експонатів музею – ткацький верстат, дергачка, чесала, кужіль, веретена тощо.

Окрема експозиція : «Гончарні вироби». Тут демонструються різноманітні горщики, вази, горнятка, декоративні тарілки, макітри, кухлики, розміщені на дерев'яному миснику, який також є частиною інтер'єру.

Третій розділ «Український народний одяг та взуття», в якому представлені комплект вбрання жіночий; сорочки вишиті - чоловіча й жіноча; корсетки жіночі: плюшева й полотняна; взуття.

У четвертому розділі розміщено вироби ручної праці жителів села. Особливо багато представлено вишитих рушників. Цей розділ розповідає про те, якою була вишивка, як вона розвивалась, удосконалювалася, які кольори і рисунки переважали.

Матеріали наступного розділу – це трагічна і чорна сторінка нашої історії - Голодомор 1932-1933 років. Тяжке випробування випало на долю нашого народу, не обминуло воно і наш край. В час Голодомору загинуло близько 200 жителів сільської ради.

Фонди музею постійно поповнюються новими експонатами в результаті пошукової роботи. Експозиції оновлюються і переобладнуються. До народних та релігійних свят ми готуємо спеціальні виставки:

- «Писанки»

- «Великодні серветки»,

- «Вертеп».

Матеріали традиційних свят ретельно збираються і зберігаються у спеціальних папках.

Основним видом діяльності музею є проведення екскурсій, виставок для здобувачів освіти закладу та гостей. Для гостей ми проводимо оглядові екскурсії, де знайомимо з експозиціями, найцікавішими експонатами та розповідаємо про роботу музею. Також розроблено тематичні екскурсії, які використовуються на уроках української літератури, історії. Для проведення екскурсій ми готуємо екскурсоводів з числа вихованців7-10-х класів.

Участь здобувачів освіти у різноманітних формах роботи через поєднання її з профільністю навчання дає можливість кожному з них реалізувати себе як особистість, відчути себе частинкою громадянсько значущої справи, побачити результати своєї праці, критично оцінювати свої дії і знаходити шляхи їх корекцій, можливість пізнавати життя і вчитися йому, спираючись на досвід попередніх поколінь.

https://drive.google.com/drive/folders/1v95NNt5GFEMmM2WzWbyFRBGi7qqV1TA4?usp=sharing

Кiлькiсть переглядiв: 90

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Демонстраційний сайт опорного закладу

вул. Київська, 9,
поштовий індекс - 09812, Київська область, Білоцерківський район, село Кашперівка.

Дата останньої зміни 29 Березня 2023

Цей сайт безкоштовний!